18 Eyl 2016

İstanbul'dan Ses Manzaraları Dinlemek: The Soundscape of Istanbul

     Bu projeyi keşfettiğim ilk anda adıyla gerçekten etkilemişti beni. Soundscape of İstanbul... İngilizce sound + landscape kelimelerinden oluşturulmuş bu kelimenin yanında bir de İstanbul güzide kelimesi var. Peki ne demek soundscape: Ses manzaraları. İstanbul'dan sesler/ses manzaraları efendim.. Kulağa çok hoş geliyor.

  Soundscape of İstanbul  projesine kısaca değinelim. Koç Üniversitesi tarafından yürütülmüş bir İstanbul projesi. İstanbul'un farklı mekanlarından farklı kategorilerde farklı sesleri bizlere sunuyor bu proje bir harita üzerinde. Sesler günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna göre, hele de bu sesler İstanbul hasreti çeken, yaşadığı İstanbul'a yani anılarına bir nebze dokunmak isteyenler için nostalji kokuyor desek yeridir diye düşünüyorum. 

   Proje hakkında bilgilerin yer aldığı web sayfasında projedeki ses sembollerinin (kategoriler) online bir ankete ve görüşmelere göre belirlendiği, bu belirlenen ses sembollerinin 2015 yılı boyunca profesyonel bir ekipmanla kaydedildiği belirtilmiş.Tüm bunlara ilave olarak şu bilgiyi de belirtmekte fayda var: Bu ses koleksiyonunu genişletmek amacıyla Soundslike projesi de başlatılmış.

"Soundsslike projesi, İstanbul’un Sesleri koleksiyonunu daha da genişletmek adına başlatıldı. Soundsslike projesi, İstanbul’daki korunmaya değer bulunan tüm seslerin paylaşılabileceği ve ilgilenen herkesin katkıda bulunabilecekleri interaktif bir platform olarak hayata geçirildi. Projenin en temel amacı ise; kentsel ve kültürel seslere olan farkındalığı artırırken, bu seslerin korunmasını kolektif bir çalışmaya dönüştürmek."

Bu takdire şayan çalışma için projeyi yürüten herkese teşekkürü bir borç biliyorum kendi adıma. Dilimiz ve seslerimiz adına hoş bir çalışma olmuş. İşte şimdi İstanbul'dan ses manzaraları dinlemenin tam zamanı! Buyrun seslerin olduğu haritayı ziyaret edelim


Proje ana sayfası-tanıtım: https://soundscapeofistanbul.ku.edu.tr/
Seslerin olduğu harita: http://www.soundsslike.com


0 Comments :

Yorum Gönder

Not: Yorum alanı herkese açıktır. Yorumlarınızda "kırıcılık, ırkçılık, hakaret, küfür, saldırganlık, müstehcenlik vb." unsurları barındırmadığınız ve bu konuda hassas davrandığınız için teşekkürü bir borç bilirim: Teşekkürler!