19 Kas 2016

Programlamaya Başlangıç Rehberi: Nereden ve Nasıl Başlamalı?

   Şu an bu yazıları okuyabiliyor ve yandaki görseli görebiliyorsanız ekranınızda, bunun arkasında bir kodlama (coding) mantığı var elbette. Şu an ziyaret etmiş olduğunuz websitesi; gerçek hayatta binalar nasıl ve hangi mantıkla inşa ediliyorsa o mantıkla hazırlanmış durumda. Kısacası her websitesinin ardında bir kodlama mantığı var. Kodlar, bilgisayar dünyasının tuğlaları gibi tıpkı. 

   Peki nedir bu kodlama (coding)? Kodlama, bana göre,  gerekli ve doğru algoritmayı kullanarak amacımıza uygun olan sanal veya gerçek ürünü ortaya çıkarmak ve bu ürünü çalışır durumda tutmaktır. Her ne kadar eksik bir tanım olsa da durumu yeterince açıklıyor diye düşünüyorum. Daha kısa bir tanım olarak da "sanal dünya için tuğlalarla bina yapmak" diyebilirim. Ee madem kısaca değindik ne olduğuna, o zaman artık geçebiliriz işin aslına.. Nereden ve nasıl başlamalı? Hangi yardımcı araçlarla bu işi yerine getirebiliriz? Yazımızı özenle okumanızı tavsiye ederim.

1- Öncelikle amacınızı orta koyun. Kendinize bir sorun: Benim amacım nedir? Ben, ortaya nasıl bir ürün çıkarmak istiyorum? Örneğin; amacınız Windows ortamında çalışabilecek bir masaüstü kütüphane takip uygulaması yapmak olabilir veya Orta Asya tarihi ile ilgili çekici bir websitesi hazırlamak olabilir. Ve daha bir sürü şey... 

2- Amacınızı belirledikten sonra bunu hangi programla diliyle yapabileceğinizi araştırın, tespit edin: Çünkü her programlama (kodlama) diliyle her şeyi yapabilirsiniz diye bir kaide yok. Örneğin amacınız görsel anlamda hoş bir websitesi tasarlamak ise öğrenmeniz gereken diller ve uygulamalar temel olarak HTML, CSS ve JAVASCRIPT olacaktır. Html ile websitenizin temel hattını oluşturacak, Css ile ona boya badana yapacak ve Javascript ile ona bazı davranışlar/tepkiler kazandıracaksınız. Daha kompleks, içerisinde veritabanı olacak bir websitesi ise amacınız SQL ve daha fazlasını da öğrenmeniz gerekebilir (Belirtmekte fayda var: SQL bir dil değil, verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir). Programlama dillerinin alfabetik listesine ulaşmak ve bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Ve sırada gerekli programlama dilini/dillerini öğrenmek var: Ama nasıl? Yazımızın bundan sonraki aşamasında sizler için gerekli uygulama ve programlardan birkaçını anlatmaya çalışacağım. 

Öncelikle tavsiyem Microsoft Visual Studio Community programını bilgisayarınıza kurmanızdır. Bu program, Microsoft tarafından ücretsiz sunulmaktadır (en azından şimdilik). Buradan ulaşıp indirebilirsiniz. Nasıl kurulacağını ise Youtube üzerinden aratıp bulabilirsiniz. Ben yine de bir link bırakıyorum buraya. Bu program ile Visual Basic, C#, F#, C++, SQL, Python, Javascript ve Html gibi pek çok dili ve sistemi uygulayabilirsiniz. Visual Studio hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. Öğreneceğiniz dile göre daha farklı alternatifleri de araştırıp inceleyebilirsiniz. 

Madem uygulama yapacağımız yazılımı bilgisayarımıza kurduk, sırada nereden öğrenebiliriz bu dilleri, onu anlatalım:

   a- Microsoft Türkiye'nin Açık Akademi adlı sitesine ücretsiz üye olup yazılım ve programlama temelleri konusunda pek çok tecrübe edinebilirsiniz. Sitenin görsel tasarımı da göze hitap ediyor, ben beğenerek kullanıyorum açıkçası. Sitede; C#, ileri düzey web programlama, Unity ile oyun geliştirme, Kodu, Html-Css-JavaScript, Windows Phone ve Windows 8 uygulaması geliştirme gibi pek çok seçenek bulunuyor. 

   b- YazılımHocası.com'un Youtube kanalına giderek C#, SQL Server sorguları, konsol uygulamaları, ASP.NET ve HTML 5 gibi konularda eğitim videoları bulabilirsiniz. Ben, bu kanaldan istifade ettiğim için sizinle de paylaşıyorum. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Diğer Youtube kanal tavsiyelerim de WebDersleri ve YakınKampüs'ün paylaşmış olduğu dersler. Onları da incelemenizi öneririm.

  c- Öğrenme platformu olarak üçüncü tavsiyem ise SoloLearn websitesi ve akıllı telefon uygulamaları. SoloLearn ile C++, C#, Java, Python, JavaScript, PHP, Ruby, Html, Css, Swift ve SQL öğrenebilirsiniz. Ben gerçekten memnun kaldım kullanırken. İster üye olarak websitesi üzerinden kullanın isterseniz akıllı telefon uygulamalarını indirerek. Üyelik ücretsiz. Uygulama dili ise şimdilik İngilizce. Eğer İngilizce biliyorsanız kodları uygularken ve dersleri çalışırken karşılaştığınız sorunları sorabilirsiniz. Pek çok yardımsever kişi var. Android uygulamasına, iOS uygulamasına ve Windows Phone uygulamasına ulaşabilirsiniz. 

   d- Daha eğlenceli, daha çocuksu ve kolayından bir öğrenme ortamı için hazırlanmış olan websitelerinden faydalanabilirsiniz. Bunlardan ilki Code.org sitesi. Sitede 4 yaş ve üstü pek çok kimse için uygun ve uygulamalı temel düzey ve orta düzey dersler var. Aşama aşama ilerleyerek sizi bir noktaya getirebiliyor. Şu anda kodlama dersi uygulanan okullarda da bu site genel olarak tercih ediliyor. Öğrenciler, ders sonunda yapmış oldukları uygulamaları paylaşabiliyorlar. Belirtmekte fayda var: bu site, diğer pek çok eğlenceli ve özellikle çocuklara hitap eden siteler gibi bloklarla kodlama eğitimi veriyor. Bir başka eğlenceli öğretim yapan site ise Scratch. Bu site de gerçekten harika işler yapabiliyor ve yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Deneyerek her iki siteyi de çözebilirsiniz.

    e- Son olarak ihtiyacınız olan programlama kitaplarını alabilirsiniz. Bunun için pek çok site ve kitapçı mevcut. Ben KodLab kitaplarını önerebilirim (herkes sever mi bilemem tabi ki). Ayrıca hem kitap alırken hem de derslere başlarken öncelikle algoritma meselesine giriş yapmanız daha etkili olur diye düşünüyorum.

Şimdilik benden bu kadar. Yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Sağlıcakla.. 


0 Comments :

Yorum Gönder

Not: Yorum alanı herkese açıktır. Yorumlarınızda "kırıcılık, ırkçılık, hakaret, küfür, saldırganlık, müstehcenlik vb." unsurları barındırmadığınız ve bu konuda hassas davrandığınız için teşekkürü bir borç bilirim: Teşekkürler!